مسجد منشور

خانه / لیست مطالب جذاب و دیدنی / مراحل پایانی دوخت پرده جدید کعبه توسط ۱۵۰ هنرمند


مراحل پایانی دوخت پرده جدید کعبه توسط ۱۵۰ هنرمند


پرده خانه خدا هر سال در روز عرفه تعویض می‌شود که امسال دوخت این پرده توسط بیش از 150 هنرمند مراحل پایانی را طی می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مسجد منشور به نقل از خبرگزاری فارس: پرده کعبه هر ساله همزمان با روز عرفه در ایام حج تمتع با حضور زائران خانه خدا طی مراسمی باشکوه تعویض می‌شوذد و پرده قبلی خانه خدا به قطعات کوچک تبدیل شده و بین شخصیت‌های برجسته جهان اسلام توزیع می‌شود.

ارتفاع پرده خانه خدا حدود ۱۴ متر است و در آن آیات و عباراتی همچون «نَبِّئْ عِبَادِی أَنِّی أَنَا الْغَفُـورُ الرَّحِـیمُ»،  «یا حَنّانُ یا مَنّانُ»، «الله جل جلاله» و «سبحان‌الله و بحمده سبحان‌الله العظیم» با سیم طلا و نقره حک می‌شود.

پرده خانه خدا به رنگ مشکی و از ابریشم خالص است که امسال نیز این پرده به همت بیش از ۱۵۰ هنرمند در کارگاه دوخت پرده کعبه در حال تکمیل است.

قسمتی از پرده جدید کعبه

با توجه به ظرافت و اهمیت پرده خانه خدا، دوخت آن در چند مرحله صورت می‌گیرد که به دلیل سنگین بودن قسمت‌هایی از پرده خانه خدا،  هنرمندان بخش‌هایی از آن را جداگانه دوخته و به پارچه اصلی متصل می‌کنند.

امسال هنوز عربستان به دلیل شیوع کرونا وضعیت حج تمتع را مشخص نکرده است، اما به گفته منابع آگاه حج امسال از سوی سعودی‌ها لغو می‌شود و با این وجود مشخص نیست که تعویض پرده خانه خدا بدون حضور زائران چگونه صورت خواهد پذیرفت.

 

 

 

 


اشتراک در شبکه های اجتماعی


کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به مسجد منشور میباشد.

طراحی و اجرا : 01WEB